KONQRES SƏDRİNİN MÜRACİƏTİ
25-27 aprel 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində eyni vaxtda XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahiyyə və Hepatoqastroenterologiya və XX Hepatoqastroenterologiya konqreslərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Azərbaycan Cərrahlar və Qastroenteroloqlar İctimai Birliyinin bu tip beynəlxalq konqreslərin keçirilməsində böyük təcrübəsi var. Belə ki, I,VI, IX, XI, XII, XIII və XVIII Avrasiya Cərrahiyyə və Qastroenterologiya konqresləri məhz bizim İctimai Birliyin təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində keçirilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Beynəlxalq Avrasiya Cərrahiyyə və Qastroenterologiya konqresi  ilk illər yalnız türkdilli ölkələrdə keçirilirdisə, sonradan bu coğrafiya genişləndi və Gürcüstanda, İran İslam Respublikasında  və Avropanın bir neçə ölkəsində (Bosniya və Herseqovina, Xorvatiya, İtaliya) bu tədbirlər uğurla həyata keçirilmişdir.
Aprel ayında nəzərdə tutulan konqresdə Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə akademik M.A.Topçubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzi, Milli Onkologiya Mərkəzi və Azərbaycan Tibb Universitetinin alimlərinin, həmçinin Azərbaycan Cərrah və Qastroenteroloqlar İctimai Birliyi, Avrasiya Qastroenteroloqlar Assosiasiyası, Türkiyə Hepatobiliopankreatoloji Dərnəyi (HeBiPA) və Türkiyə Qaraciyər Bilim Assosiasiyası (TASL) kimi beynəlxalq Cəmiyyətlərin aparıcı üzvlərinin fəal iştirakı gözlənilir. 3 gün ərzində keçiriləcək bu beynəlxalq tədbirdə dünyanın bir çox ölkələrinin aparıcı mütəxəssisləri tərəfindən qastroenterologiya və cərrahiyyənin müxtəlif sahələrini əks etdirən və müasir problemləri əhatə edən  mühazirələr geniş auditoriyaya çatdırılacaq.
Əziz dostlar!
Bütün bunları nəzərə alaraq, Sizləri bizim konqresdə fəal iştirak etməyə dəvət edir, apardığınız elmi tədqiqatların nəticələri barədə məlumatları tezis şəklində konqresin toplusunda çap edilməsi üçün bizə göndərməyi xahiş edirik.
Ümid edirik ki, dünyanın bir çox ölkələrindən şəhərimizə təşrif buyuracaq xarici qonaqlar konqresimizdə fəal iştirak etməklə yanaşı gözəl və qədim Bakımızın tarixi yerlərini gəzərək xoş təəssüratlar və yaxşı xatirələrlə öz vətənlərinə qayıdacaqlar.
Bir daha Sizi XX Beynəlxalq Avrasiya  Cərrah və Qastroenteroloqlar və XX Hepatoqastroenteroloqlar konqresinə dəvət edirik.

ADDRESS BY THE CHAİRMAN OF THE CONGRESS
On April 25-27, 2024, the XX International Eurasian Congress on Surgery and Hepatogastroenterology and the XX Hepatogastroenterology are planned to be held simultaneously in the capital of the Republic of Azerbaijan, Baku. The Public Union of Surgeons and Gastroenterologists of Azerbaijan has extensive experience in holding international congresses of this type. Thus, in Baku, during the organization of our Public Association, the I, VI, IX, XI, XII, XIII and XVIII Eurasian Congresses on Surgery and Gastroenterology were held.
It should be noted that in the first years, the International Eurasian Congress of Surgery and Gastroenterology was held only in Turkic-speaking countries, but later this geography expanded and these events were successfully held in Georgia, the Islamic Republic of Iran and a number of European countries (Bosnia and Herzegovina, Croatia, Italy).
At the congress, scheduled for April with the support of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, the active participation of scientists from the Scientific and Surgical Center named after Academician M.A. Topchibashev, the National Cancer Center, the Azerbaijan Medical University, as well as leading members of international associations, such as the Public Union of Surgeons and Gastroenterologists of Azerbaijan, Eurasian Association of Gastroenterologists, Turkish Hepatobiliopancreatological Association and Turkish Association of Liver Sciences.
Dear friends!
Taking all this into account, we invite you to take an active part in our congress and ask you to send us information about the results of your scientific research in the form of a dissertation for publication in the collection of the congress.
We hope that foreign guests who visit our city from many countries of the world will take an active part in our congress, visit the historical places of our beautiful and ancient Baku and return to their homeland with good impressions and good memories.
We invite you to the XX International Congress of Eurasian Surgeons and Gastroenterologists and the XX International Congress of Hepatogastroenterologists.