KONQRESİN TƏSİS TARİXİ
1996-cı ildə Turkiyənin Antalya şəhərində keçirilən növbəti Türkiyə Milli Qastroenterologiya Konqresində (Türk Ulusal Gastroenteroji Kongresi) bir qrup görkəmli türk və türkdilli ölkələrdən Konqresə dəvət olunmuş qonaq alimlər ilə keçirilən görüşlərdə Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının yaradılması və özək dərnəyin Ankarada olması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının ilk Beynəlxalq Avrasiya Konqresi 1997-ci ildə Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində keçirilmişdir. Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə keçirilən ilk Konqresdə dünyanın 5 ölkəsini təmsil edən 35 xarici, eləcə də 500-ə yaxın azərbaycanlı alim və həkim iştirak etmişdir.
il
Konqresin adı
Keçirildiyi ölkə
1997
I Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Azərbaycan
1998
II Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Qazaxıstan
1999
III Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Türkiyə
2000
IV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Özbəkistan
2001
V Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Qırğızıstan
2003
VI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2004
VII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2005
VIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Gürcüstan
2006
IX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2007
X Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
İran
2008
XI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2011
XII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2013
XIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2014
XIV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Şimali Kipr
2016
XV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2017
XVI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Bosniya və Herseqovina
2019
XVII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Xorvatiya
XVIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2023
XIX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
İtaliya
2024
XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi
(25-27 aprel 2024-cü il tarixində keçiriləcək)
Azərbaycan cərrah və qastroenteroloqları Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının yarandığı ilk gündən fəal üzvü kimi Assosiasiyanın apardığı bütün işlərdə aktiv fəaliyyət göstərən tərəflərdən biridir.
Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının qurulmasında Azərbaycan tibb elminin görkəmli nümayəndəsi, dünya səviyyəli elm xadimi, akademik Böyükkişi Ağayevin əvəzedilməz rolu olmuşdur. Onun sədrliyi ilə Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi 7 dəfə Azərbaycanda keçirilmişdir.
2023-cü ilin noyabr ayında İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində keçirilən XIX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresində Rəyasət Heyəti yekdilliklə nöbvəti Konqresin 2024-cü ilin aprel ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçirilməsini qərara almışdır.
Beləliklə, 25-27 aprel 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, “Akademik M.A.Topcubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin, Azərbaycan Cərrah və Qastroenteroloqlar İctimai Birliyinin, Milli Onkologiya Mərkəzinin, Azərbaycan Tibb Universitetinin, Avrasiya Qastroenteroloqlar Assosiasiyasının, Türkiyə Respublikasının Hepato Bilio Pankreatologiya və Qaraciyər Araşdırmaları assosiasiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi və XX Beynəlxalq Hepatoqastroenterologiya Konqresi keçiriləcək.
Artıq dünyanın 23 ölkəsindən 100-dən çox səhiyyə işçisi, alim və mütəxəssis XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi və XX Beynəlxalq Hepatoqastroenterologiya Konqresində iştirak etmək üçün Təəşkilat Komitəsinə müraciət etmişlər.
Aparılan elmi tədqiqat işlərinin ən mühüm nəticələri tezislər şəklində konqresin toplusunda dərc olunacaq. Burada dinləniləcək mühazirə, məruzə və çıxışlar Azərbaycan, türk və ingilis dillərində sinxron tərcümə vasitəsilə geniş beynəlxalq auditoriyaya çatdırılacaq.
Konqres günlərində çoxsaylı yerli həkim auditoriyasının Şimali Amerika, Avropa, Asiya və Afrika qitələrini təmsil edən məşhur alimlərlə öz təcrübələrini, bilik və bacarıqlarını bölüşdürərək inkişaf etmiş ölkələrin müasir texnologiyalardan istifadə etməklə müxtəlif xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin mənimsənilməsi Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında növbəti uğurlara təkan verəcəyi Təşkilat Komitəsində ciddi əminlik yaradır.

HISTORY OF THE CONGRESS
In 1996, the next Turkish National Congress of Gastroenterologists took place in Antalya. At meetings held with a group of prominent Turkic and Turkic-speaking scientists invited to the Congress, an agreement was reached to create the Eurasian Gastroenterological Association and locate its main association in the city of Ankara.
The First International Eurasian Congress of the Eurasian Gastroenterological Association was held in 1997 in Baku, the capital of the Republic of Azerbaijan. The first Congress, held with the support of the government of Azerbaijan, was attended by 35 foreigners from 5 countries, as well as about 500 Azerbaijani scientists and doctors.
Year
Name of Congress
The country
1997
I International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Azerbaijan
1998
II International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Kazakhstan
1999
III International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Republic of Türkiye
2000
IV International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Uzbekistan
2001
V International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Kyrgyzstan
2003
VI International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2004
VII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2005
VIII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Georgia
2006
IX International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2007
X International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Iran
2008
XI International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2011
XII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2013
XIII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2014
XIV International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Turkish Republic of Northern Cyprus
2016
XV International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2017
XVI International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Bosnia and Herzegovina
2019
XVII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Croatia
XVIII International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
2023
XIX International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
Italy
2024
XX International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists
(will take place April 25-27, 2024)
Azerbaijani surgeons and gastroenterologists have been active members of the Eurasian Gastroenterological Association since the first day of its creation and take an active part in all events of the Association.
An outstanding representative of Azerbaijani medical science, a world-class scientist, academician Boyukkishi Agayev played an irreplaceable role in the creation of the Eurasian Gastroenterological Association. Under his chairmanship, the International Eurasian Congress of Surgery and Gastroenterology was held 7 times in Azerbaijan.
At the XIX International Eurasian Congress of Surgery and Gastroenterology, held in Rome in November 2023, the Presidium unanimously decided to hold the next Congress in April 2024 in the capital of Azerbaijan.
So, more than 100 healthcare representatives, scientists and specialists from 23 countries have submitted applications to the Organizing Committee to participate in the XX International Eurasian Congress of Surgeons and Gastroenterologists and the XX International Congress of Hepatogastroenterologists.
Important results of the conducted scientific research will be published in the collection of the congress in the form of abstracts. Lectures, reports and speeches will be presented to a wide international audience through simultaneous translation into Azerbaijani, Turkish and English.
The organizing committee is confident that during the days of the congress, a large audience of local doctors will share their experience, knowledge and skills with famous scientists representing the continents of North America, Europe, Asia and Africa, and will contribute to further success in the development of healthcare in Azerbaijan.