KONQRESİN TƏSİS TARİXİ
1996-cı ildə Turkiyənin Antalya şəhərində keçirilən növbəti Türkiyə Milli Qastroenterologiya Konqresində (Türk Ulusal Gastroenteroji Kongresi) bir qrup görkəmli türk və türkdilli ölkələrdən Konqresə dəvət olunmuş qonaq alimlər ilə keçirilən görüşlərdə Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının yaradılması və özək dərnəyin Ankarada olması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının ilk Beynəlxalq Avrasiya Konqresi 1997-ci ildə Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində keçirilmişdir. Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə keçirilən ilk Konqresdə dünyanın 5 ölkəsini təmsil edən 35 xarici, eləcə də 500-ə yaxın azərbaycanlı alim və həkim iştirak etmişdir.
il
Konqresin adı
Keçirildiyi ölkə
1997
I Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Azərbaycan
1998
II Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Qazaxıstan
1999
III Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Türkiyə
2000
IV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Özbəkistan
2001
V Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Qırğızıstan
2003
VI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2004
VII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2005
VIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Gürcüstan
2006
IX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2007
X Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
İran
2008
XI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2011
XII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2013
XIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2014
XIV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Şimali Kipr
2016
XV Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2017
XVI Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Bosniya və Herseqovina
2019
XVII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
Xorvatiya
XVIII Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
2023
XIX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi
İtaliya
2024
XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi
(25-27 aprel 2024-cü il tarixində keçiriləcək)
Azərbaycan cərrah və qastroenteroloqları Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının yarandığı ilk gündən fəal üzvü kimi Assosiasiyanın apardığı bütün işlərdə aktiv fəaliyyət göstərən tərəflərdən biridir.
Avrasiya Qastroenterologiya Assosiasiyasının qurulmasında Azərbaycan tibb elminin görkəmli nümayəndəsi, dünya səviyyəli elm xadimi, akademik Böyükkişi Ağayevin əvəzedilməz rolu olmuşdur. Onun sədrliyi ilə Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresi 7 dəfə Azərbaycanda keçirilmişdir.
2023-cü ilin noyabr ayında İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində keçirilən XIX Beynəlxalq Avrasiya cərrahiyyə və qastroenterologiya konqresində Rəyasət Heyəti yekdilliklə nöbvəti Konqresin 2024-cü ilin aprel ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçirilməsini qərara almışdır.
Beləliklə, 25-27 aprel 2024-cü il tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, “Akademik M.A.Topcubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin, Azərbaycan Cərrah və Qastroenteroloqlar İctimai Birliyinin, Milli Onkologiya Mərkəzinin, Azərbaycan Tibb Universitetinin, Avrasiya Qastroenteroloqlar Assosiasiyasının, Türkiyə Respublikasının Hepato Bilio Pankreatologiya və Qaraciyər Araşdırmaları assosiasiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi və XX Beynəlxalq Hepatoqastroenterologiya Konqresi keçiriləcək.
Artıq dünyanın 23 ölkəsindən 100-dən çox səhiyyə işçisi, alim və mütəxəssis XX Beynəlxalq Avrasiya Cərrahlar və Qastroenteroloqlar Konqresi və XX Beynəlxalq Hepatoqastroenterologiya Konqresində iştirak etmək üçün Təəşkilat Komitəsinə müraciət etmişlər.
Aparılan elmi tədqiqat işlərinin ən mühüm nəticələri tezislər şəklində konqresin toplusunda dərc olunacaq. Burada dinləniləcək mühazirə, məruzə və çıxışlar Azərbaycan, türk və ingilis dillərində sinxron tərcümə vasitəsilə geniş beynəlxalq auditoriyaya çatdırılacaq.
Konqres günlərində çoxsaylı yerli həkim auditoriyasının Şimali Amerika, Avropa, Asiya və Afrika qitələrini təmsil edən məşhur alimlərlə öz təcrübələrini, bilik və bacarıqlarını bölüşdürərək inkişaf etmiş ölkələrin müasir texnologiyalardan istifadə etməklə müxtəlif xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin mənimsənilməsi Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında növbəti uğurlara təkan verəcəyi Təşkilat Komitəsində ciddi əminlik yaradır.

ИСТОРИЯ СОЗДАНИЯ КОНГРЕССА
В 1996 году в Анталье состоялся следующий Турецкий национальный конгресс гастроэнтерологов. На встречах, проведенных с группой видных тюркских и тюркоязычных ученых, приглашенных на Конгресс, была достигнута договоренность о создании Евразийской гастроэнтерологической ассоциации и размещении ее главного объединения в городе Анкара.
Первый Международный Евразийский Конгресс Евразийской Гастроэнтерологической Ассоциации состоялся в 1997 году в Баку, столице Азербайджанской Республики. В первом Конгрессе, проведенном при поддержке правительства Азербайджана, приняли участие 35 иностранных из 5 стран мира, а также около 500 азербайджанских ученых и врачей.
год
Название конгресса
Страна
1997
I Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Азербайджан
1998
II Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Казахстан
1999
III Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Турция
2000
IV Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Узбекистан
2001
V Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Кыргызстан
2003
VI Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2004
VII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2005
VIII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Грузия
2006
IX Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2007
X Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Иран
2008
XI Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2011
XII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2013
XIII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2014
XIV Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Турецкая Республика Северного Кипра
2016
XV Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2017
XVI Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Босния и Герцеговина
2019
XVII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Хорватия
XVIII Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
2023
XIX Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
Италия
2024
XX Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов
(состоится 25-27 апреля 2024 года)
Азербайджанские хирурги и гастроэнтерологи являются активными членами Евразийской гастроэнтерологической ассоциации с первого дня ее создания и принимают активное участие во всех мероприятиях Ассоциации.
Выдающийся представитель азербайджанской медицинской науки, ученый мирового уровня, академик Беюккиши Агаев сыграл незаменимую роль в создании Евразийской гастроэнтерологической ассоциации. Под его председательством в Азербайджане 7 раз был проведен Международный Евразийский Конгресс Хирургии и Гастроэнтерологии.
На XIX Международном Евразийском конгрессе хирургии и гастроэнтерологии, состоявшемся в Риме в ноябре 2023 года, Президиум единогласно принял решение о проведении следующего Конгресса в апреле 2024 года в столице Азербайджана.
Итак, 25-27 апреля 2024 года в Баку при совместной организации Министерства здравоохранения Азербайджанской республики, Научно-хирургического центра имени академика М.А.Топчибашева, Азербайджанского общественного объединения хирургов и гастроэнтерологов, Национального онкологического центра, Азербайджанского медицинского университета, Евразийской ассоциации гастроэнтерологов, турецких ассоциаций Гепато-билио-панкреатологии и Исследований печени пройдут XX Международный Евразийский конгресс хирургов и гастроэнтерологов и XX Международный конгресс гепатогастроэнтерологов.
Уже более 100 представителей здравоохранения, учёных и специалистов из 23 стран мира подали заявки в Оргкомитет на участие в ХХ Международном Евразийском конгрессе хирургов и гастроэнтерологов и ХХ Международном конгрессе гепатогастроэнтерологов.
Важные результаты проведенных научных исследований будут опубликованы в сборнике конгресса в виде тезисов. Лекции, доклады и выступления будут представлены широкой международной аудитории посредством синхронного перевода на азербайджанский, турецкий и английский языкaх.
Оргкомитет уверен, что в дни конгресса большая аудитория местных врачей поделится своим опытом, знаниями и навыками с известными учеными, представляющими континенты Северной Америки, Европы, Азии и Африки, будет способствовать дальнейшим успехам в развитии здравоохранения Азербайджана.